Ενα γεγονός που αποκρύπτεται από τα… πανηγυρίζοντα συνήθως στα κανάλια κυβερνητικά στελέχη σε σχέση με την επίσκεψη του αεροπλανοφόρου «Αϊζενχάουερ» είναι η προέλευση και ο σκοπός του ταξιδιού του αμερικανικού μεγαθήριου.
Σήμερα θα ακούσουμε μεγάλα λόγια για τη σημασία και τα μηνύματα της επίσκεψης Μητσοτάκη στο αεροπλανοφόρο. Δεν θα ακούσουμε όμως το πλήρες ρεπορτάζ, ότι δηλαδή το συγκεκριμένο πλοίο έφτασε στην Κρήτη έπειτα από κοινή άσκηση που πραγματοποίησε με τουρκικές ναυτικές δυνάμεις στη θαλάσσια περιοχή νότια της Ρόδου. (Από εκεί οι φωτογραφίες που δημοσιεύτηκαν στους λογαριασμούς του ΝΑΤΟ, αλλά και του τουρκικού επιτελείου ναυτικού).
Υποδοχή
Στους δρόμους υποδέχονται σήμερα το αεροπλανοφόρο «Αϊζενχάουερ», αλλά και τον πρωθυπουργό οι Χανιώτες. Ηδη τις προηγούμενες ημέρες οργανώθηκαν μαζικές συγκεντρώσεις διαμαρτυρίας, αλλά και αυτοκινητο-πορείες μέχρι την είσοδο της αμερικανικής βάσης στο Μαράθι έπειτα από δεκάδες καλέσματα φορέων και συλλογικοτήτων. Την καταδίκη του αμερικανονατοϊκού σχεδιασμού στην Ανατολική Μεσόγειο αλλά και την πολιτική των κυβερνήσεων Ν.Δ.-ΣΥΡΙΖΑ εκφράζουν σε ψηφίσματά τους η Πρωτοβουλία Αντίστασης Χανίων, η Επιτροπή Ειρήνης Χανίων, οι τοπικές οργανώσεις του ΚΚΕ, του ΚΚΕ(μ-λ) κ.ά.